Danas je 28 Feb 2021, 23:55

Dobro dosli na ACBiH(Come as guests, stay as family.)

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]

Stranica 1 od 2 [ 26 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Pogled za štampu Prethodna tema | Sledeća tema
Autoru Poruka
 Tema posta: Vibracije u leru
PostPoslato: 03 Nov 2016, 21:39 
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Nov 2016, 19:27
Automobil: Audi A4 B6
E ovako drugovi, prije par sedmica sam kupio audi b6 1.9 TDI 96 kw. Odmah sam primjetio da auto nemirno radi u leru, vibracije se dosta osjete u kabini i na samom volanu. Prodavač mi je rekao da je stradao jedan nosač motora, sto mi je i mehaničar potvrdio na pregledu prije kupovine. Kupim auto, odmah promjenio taj nosač, ali ništa se bitno nije promjenilo. Sljedeće sto sam primjetio jeste da u 5. i 6. brzini kada se pusti papučica gasa, čuje se neko zujanje kao kad ode ležaj. Posavjetovao sam se sa mehaničarom koji je radio takve mjenjače i rekao mi je da je stradao neki ležaj na diferencijalu, ali opet nemože sa sigurnošću reći koji dok se ne skine i ne rastavi komplet mjenjač (350 KM mi je rekao da košta samo njegov rad na mjenjaču, jer je dosta komplicirano skinuti ga i raditi + dijelovi). Ono što mene zanima jeste to dali ti neki, hajmo reći, kvarovi (ležajevi o kojima govorim) na mjenjacu i diferencijalu mogu prenositi vibracije na motor i općenito na citavu karoseriju auta? Neki su mi rekli da može, a ovaj mehaničar da ne može. Inače set kvačila i zamajac su promjenuti prije 20 000 km (provjereno). Obrtaji motora u leru fino stoje oko 800, znaci ne letaju gore dole, u svaku brzinu fino ubaciva, fino vuče, ne trza, ali me izludi to vibriranje... Mjenjač ću raditi dok malo para iskupim (nadam se da do tada neće skroz stradati)...

Tema posta: Re: Vibracije u leru
PostPoslato: 03 Nov 2016, 23:02 
Moderator
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2014, 21:34
Automobil: Audi A8 D2 4.2 V8 QU
Ako je quattro onda moze zbog lezaja kardana biti buke u autu. Meni je u c4 quattro brujalo unutra na oko 2000rpm jer je zamajac bio los iako sam imao nov set kvacila.

Sent from my Alcatel Idol 2 using Tapatalk

PostPoslato: 03 Nov 2016, 23:27 
Moderator
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2014, 21:34
Automobil: Audi A8 D2 4.2 V8 QU
I kod mene na bmw se cuje zujanje u 4 i 5 brzini ali samo kad pustim gas, cim dam gas nema zujanja. Moze biti lezaj spojničke osovine, vidi ulje i da li ga fali. Ja nisam znao da meni fali ulja pa sam na autoputu gonio ga ko vraga pa sad zuji ,dosuo 1.5l ulja i opet zuji jbg ne pazi se niti se zna.

Sent from my Alcatel Idol 2 using Tapatalk

PostPoslato: 04 Nov 2016, 00:28 
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Nije quattro, provjerit cu to ulje, da se ne pogorsa -_-

Samo zanima me, postoji li mogucnost postojanja vibracija od strane tog zujanja, tj. kvara na mjenjaču ili diferencijalu?

Poslano sa mog LG-K350 koristeći Tapatalk

PostPoslato: 04 Nov 2016, 00:36 
Aktivan član
Aktivan član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Okt 2015, 23:29
Automobil: Audi A6 C6 2.0 TDIe
Nosaci motora kod njega su hidraulicni i moraju biti kvalitetni, nemoj da ti stavljaju gumene nosace. Drugo, moze vibracije da poticu i od losih dizni ili njihovih gumica. Na dijagnostici u adresi motora (01) pa u odeljku sa podacima (measuring blocks) u grupi 013 imas podatke o kolicini ubrizganog goriva za svaku diznu, vrijednosti moraju biti izmedju -2.8 do + 2.8 mg/str. Najidealnije je da su sto blize 0 i da nema velikih oscilacija (razlika) izmedju cilindara. Ako ima onda je u pitanju ta dizna ili gumice te dizne. Treba jos vidjeti i EGR ventil kao i usisnu granu da nije zaprljana i zacepljena i to moze doprinjeti vibraciji motora.

PostPoslato: 04 Nov 2016, 00:48 
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Novica je napisao:
Nosaci motora kod njega su hidraulicni i moraju biti kvalitetni, nemoj da ti stavljaju gumene nosace. Drugo, moze vibracije da poticu i od losih dizni ili njihovih gumica. Na dijagnostici u adresi motora (01) pa u odeljku sa podacima (measuring blocks) u grupi 013 imas podatke o kolicini ubrizganog goriva za svaku diznu, vrijednosti moraju biti izmedju -2.8 do + 2.8 mg/str. Najidealnije je da su sto blize 0 i da nema velikih oscilacija (razlika) izmedju cilindara. Ako ima onda je u pitanju ta dizna ili gumice te dizne. Treba jos vidjeti i EGR ventil kao i usisnu granu da nije zaprljana i zacepljena i to moze doprinjeti vibraciji motora.

Hvala na odgovoru

Provjerit cu koji je nosac ugrađen, a na dijagnostici nije izbacivalo nikakve greske za dizne, ali provjerit cu navedene vrijednosti. Što se tiče tog ventila i usisna grana, totalni sam laik, pitat cu mehanicara koliko kosta provjera svega toga.

Jos nisam dobio odgovor na traženo pitanje?

PostPoslato: 04 Nov 2016, 00:53 
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Inače presao je 216 000, na 195 000 rađen veliki servis, set kvacila i zamajac.

PostPoslato: 04 Nov 2016, 09:25 
Aktivan član
Aktivan član
Korisnikov avatar

Ovo mi je prvi put da citam i cujem da je neko imao problem sa manuelnim mjenjacem i diferencijalem na taj auto. Ne vjerujem da moze on da proizvodi vibracije pogotovo ne u leru jer se tu nista ne pokrece kad auto stoji i radi u mjesto.

Neka majstor provjeri i nosac mjenajaca kao i gumicu koja je napred. Vibration damper se zove i mora se nastelovati fino da stoji u sredini svog lezista (koje se inace nalazi na veznom limu) kad se radi veliki servis.

PostPoslato: 04 Nov 2016, 09:49 
Povremeni član
Povremeni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Nov 2014, 11:00
Automobil: Audi A6 C5
Ovisno o kodu mjenjača, na 6-gangu od 1.9 Pd rado odlaze ležajevi ništa novo.

Nosači motora I mjenjača samo OEM ili Febi sve ostalo klincu nevalja.

Dizne ovo kaj je Novica rekao, s tim da te max vrijednosti zaboravi, čim je 0.50+/- motor podrhtava.

To šta je kvačilo promjenjeno nije nikakva garancija da je u redu, raspadala su se nova i na par tisuča km.

PostPoslato: 07 Nov 2016, 18:51 
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Provjerio sam danas ubrizgavanje, 0.74 , -0.35, -0.42 i 0.00, majstor kaze da je za niega to sasvim normalno.. Nosac motora je hidraulicni postavljen, nisam pitao koja je marka, ali nije do nosaca definitivno. A zaboravio sam ga pitat ovo za usisnu granu i taj ventil cccc

U srijedu ujutro idem kod majstora koji je radio veliki servis, set kvacila i zamajac prije godinu i pol...

Za sada sve ukazuje na zamajac...

PostPoslato: 07 Nov 2016, 23:39 
Aktivan član
Aktivan član
Korisnikov avatar

Dizne su OK. Neka baci pogled na usisnu granu EGR ventil (treba samo skinuti gumeno crijevo koje ide na EGR). Vibracije moze stvarati i los zamajac....

PostPoslato: 08 Nov 2016, 09:09 
Povremeni član
Povremeni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Nov 2014, 11:00
Automobil: Audi A6 C5
Novica dizne jesu u toleranciji, ali osobno sam skinu dizne sa 0.50 i sad su mi ove 0.02/0.05 auto se preporodio, čuo si snimku jučer šta sam stavio, ima jedna od prije ljeta i usporedi ih koliko sad mirnje i tiše auto radi.

PostPoslato: 08 Nov 2016, 10:59 
Aktivan član
Aktivan član
Korisnikov avatar

Pa najbolje je kad su sto blize 0.

PostPoslato: 10 Nov 2016, 14:34 
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Ipak nisam bio jucer kod majstora za zamajac (nedostatak vremena)
U subotu sam dogovorio ciscenje egr ventila i provjeru ovih gumica na diznama, pa javim kakvi su rezultati...sredit cu ga, pa makar me kostao brdo para haha

PostPoslato: 14 Nov 2016, 18:57 
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

U subotu ociscen egr ventil i dodao sam aditiv u gorivo...jedina promjena je to da je sada puno laganiji ja gasu...ali nikakvih promjena nema vezano za vibracije...poludit cu

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
 Stranica 1 od 2 [ 26 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]